Dokumentų, susijusių su laidojimo organizavimu, sutvarkymas
Kur kreiptis mirus asmeniui?
Mirus žmogui, išskyrus tuos atvejus, kuomet asmens gyvybė nutrūksta ligoninėje, pirmiausiai apie mirties faktą reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Pagalbos centro darbuotojai apie įvykį informuos medikus ar policijos pareigūnus (jei žmogus miršta viešoje vietoje ar smurtinėmis bei kitomis įtartinomis aplinkybėmis), kurie nustatys mirties priežastį bei atliks visas reikiamas procedūras.
Jei pastebėjote, kad žmogus jau yra miręs ir pirmoji medicininė pagalba (širdies masažas, dirbtinis kvėpavimas ar kiti skubios pagalbos gaivinimo būdai) asmeniui jau padėti negali, mirusiojo kūno liesti ar judinti negalima, nes kontakto metu gali būti sunaikinti mirties priežasčiai nustatyti reikalingi įrodymai.
Jei žmogų mirtis ištinka gydymo įstaigoje, tuomet dėl laidojimo procedūrų galima iškart kreiptis į „Vakarų Lietuvos krematoriumą“ ar kitas šias paslaugas teikiančias įstaigas.
Kokie dokumentai reikalingi mirties fakto patvirtinimui?
Teisę patvirtinti mirties faktą turi greitosios medicinos pagalbos specialistai, gydymo įstaigoje dirbantys slaugytojai bei medikai, šeimos gydytojai ir teismo medicinos ekspertai.
Asmens mirties liudijimą išduoda sveikatos priežiūros paslaugas teikęs šeimos gydytojas ar jį pavaduojantis asmuo.
Kaip skiriama laidojimo pašalpa?
Mirus asmeniui, laidojimo pašalpa išmokama per 24 val. nuo oficialaus prašymo pateikimo. Ją gauna asmenys, kurie yra atsakingi už mirusiojo laidojimo procedūras.
Norint gauti laidojimo pašalpą reikia atlikti šiuos juridinius veiksmus:
- kreiptis į savivaldybės (seniūnijos) socialinės paramos skyrių pagal mirusiojo asmens buvusią gyvenamąją vietą arba laidojančio asmens gyvenamąją vietą;
- užpildyti oficialų prašymą pašalpai gauti (pildomas savivaldybėje, seniūnijoje ar nuotoliniu būdu);
- kartu su prašymu pateikti mirusiojo mirties liudijimo originalą ir kopiją bei už laidojimo paslaugas atsakingo žmogaus asmens dokumentą (tapatybės kortelę, pasą arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje).
Norintys gauti laidojimo pašalpą turėtų tai padaryti per 6 mėn. nuo artimojo asmens mirties dienos.
Laidojimo pašalpą Lietuvoje gali gauti:
- Lietuvos Respublikos piliečiai, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublika;
- Lietuvoje gyvenantys užsienio šalių piliečiai (užsienio valstybės pilietybę turintys asmenys, gavę leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje);
- asmenys, kuriems įstatymų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje suteiktas pabėgėlio statusas;
- visų aukščiau išvardintų asmenų vaikui, kai kūdikis gimsta negyvas (ne mažiau kaip 22 nėštumo savaičių).
Kaip pasirūpinti palaikų saugojimu ir paruošimu laidojimo procedūroms?
Namuose mirusio asmens kūnas laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei turėtų būti perduotas ir nugabentas į šaldymo kamerą per 2 valandas nuo mirties fakto patvirtinimo.
Ligoninėje mirusio asmens kūnas negali būti laikomas joje ilgiau nei 4-ias paras. Jei ligoninė turi savo patanatominį skyrių su tinkama palaikų šaldymo įranga, kūną joje galima laikyti ir ilgiau.
Viešoje vietoje ar įtartinomis teisinėmis aplinkybėmis mirusio asmens kūnas yra gabenamas į arčiausiai esančią teismo medicinos tyrimus atliekančias įstaigą ir laikomas ten kol nustatomos aiškesnės mirties aplinkybės.
„Vakarų Lietuvos krematoriumo“ komanda yra visuomet pasiruošusi padėti savo klientams aktualiais pašalpos gavimo, kokybiškų dokumentų parengimo bei palaikų paruošimo laidojimo procedūroms klausimais.
Dėl palaikų laidojimo procedūrų ir kitais konsultaciniais klusimais plačiau kviečiame teirautis šiais kontaktais:
Kontaktai
„Vakarų Lietuvos krematoriumas“ - tai aplinkai draugiška ir aukščiausius šiuolaikinius kokybės standartus atitinkanti erdvė, kurioje teikiamos modernios plataus spektro kremavimo ir laidojimo paslaugos.